Nga nesër prodhimet e brumit (pastat) do të lir...
RRITJA E CMIMEVE TE PRODUKTEVE

Nga nesër prodhimet e brumit (pastat) do të lirohen me 15%, produktet e qumështit me 10%

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Nga nesër makaronat do të lirohen me 15 për qind dhe produktet e qumështit me 10 për qind. Çmimet e tyre janë ulur sipas vendimit të Qeverisë javën e kaluar.

Me vendim, makaronat përfshijnë makarona dhe spageti. Për ta, nga data 13 mars deri më 31 maj të këtij viti, u hoqën taksat doganore të importit. Vetëm me heqjen e taksës doganore, sipas përllogaritjeve të Qeverisë, çmimi i tyre ulet për 8 deri në 9 denarë mesatarisht në shitje me pakicë. Presin që ulja të jetë edhe më e madhe nga Qeveria.

Deri më 31 maj do të jetë në fuqi vendimi për ngrirjen e çmimit të produkteve të qumështit: qumështi i përhershëm i lopës me 2,8%, 3,2% dhe 3,5% yndyrë, gjizë, djathë i bardhë i lopës dhe i përzier, djathë lope, qumësht i thartë, salcë kosi dhe kos.

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, ka bërë të ditur mbrëmë se janë drejt përfundimit analizat që duhet të tregojnë nëse do të ngrihen çmimet e sheqerit, vezëve dhe orizit.

“Qeveria do të presë që të mbërrijnë zyrtarisht analizat nga Ministria e Ekonomisë për t’i diskutuar ato”, tha Bitici pas takimit me përfaqësues të ekonomisë gjermane.

Sipas Biticit, për momentin ulja e çmimeve të makaronave dhe produkteve të qumështit është shumë e vogël, por nga nesër ato duhet të jenë me 15, pra 10%.

– Ulja është shumë e vogël, por reagimet janë pozitive që në datën 16 mars të gjithë do të kenë tashmë çmime të ulura, sipas asaj që u përcaktua. Natyrisht që më 16 mars produktet do të arrijnë çmimin që është caktuar, nuk po shohim se nuk ka vullnet nga ana tjetër, tha Bytiqi.

Vendimet për ngrirjen e çmimeve, siç theksoi zëvendëskryeministri, nuk merren për të dëmtuar askënd, por për të mirën e të gjithë qytetarëve.

– Çdo masë merret për të mirën e qytetarëve. Ne nuk duam të bëjmë dëm duke vendosur masa “nga sot në nesër”, sepse jemi të vetëdijshëm që disa lëndë të para kanë një çmim të caktuar. Kjo është arsyeja pse ne u kemi dhënë një afat prej gati një jave që kompanitë të përdorin pak inventar dhe të fillojnë me çmime të ngrira dhe më të ulëta. Çdo masë merret për të mirën e qytetarëve, ndërsa ne nuk duam t’i shkaktojmë dëm askujt sepse veprojmë së bashku në periudhën e krizës për të dalë prej saj, tha Bytyqi.

Inspektorati Shtetëror i Tregut (IDP) njofton se do të dalin në terren dhe do të veprojnë menjëherë pas hyrjes në fuqi të vendimeve të Qeverisë. Gjobat për mosrespektim të vendimeve janë nga 800 deri në 10.000 euro, varësisht nga madhësia dhe lloji i operatorit ekonomik.

Qeveria më 28 shkurt të këtij viti e ngriu çmimin e bukës së bardhë dhe gjysmë të bardhë për 33 denarë. Industria e furrave pas disa ditësh ndërprerje të prodhimit dhe dërgesës, ka nisur sërish shpërndarjen e bukës, por ka njoftuar se do të nisë procedurat ligjore për rikuperimin e dëmit nga vendimi i qeverisë, i cili sipas vlerësimeve të tyre shkon në mbi 1.5 milionë euro për. muaj.

Sipas statistikave zyrtare, kostoja e jetesës në shkurt të këtij viti krahasuar me shkurtin e vitit të kaluar shënoi rritje prej 16.7%, ndërsa çmimet e shitjes me pakicë 12.4%.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
431185269_778913454269262_405676716889227549_n
Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit, falenderon mjekun Ilir Hasani për operacionin e suksesshëm
7308C127-A9D6-48B0-9ACA-2E63C57A36C9-696x396
Si e mbajti të fshehur 3 muaj? Kallashi bëhet nënë e një djali
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit

DIASPORA