Një rrugë në Çair emërohet 'Mehmet Gega'

Një rrugë në Çair emërohet ‘Mehmet Gega’

December 23, 2023, 07:12

Sot Shkupi Dardan nderoi Mehmet Gegën, prijësin e Demonstratave të Tetovës të vitit 1968.

Në praninë e vajzës së atdhetarit Mehmet Gega, Valdetës dhe shumë familjarëve të tjerë, miqve e dashamirëve, historianëve, por edhe në praninë e kryetarit të Tetovës dhe lider i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, të kryetarit të Komunës së Çairit, Visar Ganiu, rrugën “August Cezarec” të Çairit e riemëruam në “Mehmet Gega” dhe sot e tutje rezistencën kombëtare shqiptare do ta kujtojmë çdo ditë, e mijëra qytetarë të Shkupit do ta mbajnë këtë emër nëpër dokumentet personale.

Emri i Bacës Mehmet është një nga mbi 100 emrat e rinj që ua vendosëm rrugëve të Shkupit. Baca Mahmet nga sot do të jetë pranë mikut të tij të dikurshëm Adem Demaçi, me frymëzimin Ismail Qemalin, me Luigj Gurakuqin, me Ukshin Hotin, Ibrahim Rugovën, me mbretëreshën Teutë dhe në Shkupin Dardan.

Sot realizuam edhe Akademinë përkujtimore “Mehmet Gega” pikërisht në ditën kur po shënohet 55 vjetori i Demonstratave të Tetovës të vitit 1968 dhe kështu nderuam njeriun që pengoi shpërnguljen e shqiptarëve nga vatrat e tyre, ai i cili priu demonstratat e Tetovës dhe i tha stop regjimit sllavo-komunist sepse kombi shqiptar është i patundshëm.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin
Казино Буй онлайн зеркало официального сайта

DIASPORA