Osmani:Plani tripikësh BDI-së për ta siguruar E...

Osmani:Plani tripikësh BDI-së për ta siguruar Evropën tani

Autori

Autori

Portali Tetova

June 13, 2023, 12:06

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Zëdhënësës i Bashkimit Demokratik për Integrim, Bujar Osmani, i propozoi opozitës Plan tri-pikësh për zgjidhjen e ngërçit politik në të cilin ndodhet vendi, për shkak të nevojës për ndryshime kushtetuese.
Osmani në konferencën e sotme për media theksoi se BDI nuk është parti që mendon për zgjedhjet e radhës, por për të nesërmen e gjeneratave të ardhshme dhe pikërisht për këtë arsye është e gatshme të heqë dorë nga të gjitha funksionet qeveritare.

  1. Opozita të mbështesë amendamentet kushtetuese që do të hyjnë në fuqi deri në mbajtjen e konferencës së dytë ndër-qeveritare.
  2. BDI-ja do të tërhiqej nga të gjitha pozitat në Qeveri, përfshirë edhe atë që do të merrte qoftë nga pozita apo opozita gjatë Qeverisë së Përzhinës, apo qoftë qeveri teknike, pra nga të gjithapozitat e mundshme të qeverisë së ardhshme teknike.
  3. Nëse ky plan pranohet, detyrimisht që nga nesër të fillojë hetimi për partitë politike duke filluar nga kryetarët e deri tek anëtarët e Kryesive dhe për të gjithë bartësit e funksioneve të tjera publike me praninë e ekspertëve të bashkësisë ndërkombëtare për të siguruar paanshmëri dhe transparencë të hetimit
    Hetimi, gjegjësisht kushti i BDI-së për këtë lloj hetimi, synon objektivitetin në proces, në mënyrë që t’ju jepet fund kalkulimeve dhe akuzave të pabaza politike të subjekteve të caktuara për përfshirje në veprimtari kriminale të bartësve të funksioneve publike.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë

DIASPORA