Pesë detajet kryesore që duhet të dini për fito...

Pesë detajet kryesore që duhet të dini për fitoren e Milatoviç dhe humbjen e Gjukanoviçit

Autori

Autori

Portali Tetova

April 3, 2023, 08:04

Mali i Zi mbrëmë zgjodhi presidentin e ri, Jakov Milatoviç, i cili mposhti bindshëm “sundimtarin e përjetshëm” Milo Gjukanoviç në raundin e dytë të zgjedhjeve. Ja çfarë duhet të dini për momentet kyçe të natës së zgjedhjeve që sollën një ‘tërmet’ të madh politik.
1) Diferenca e paarritshme 60:40

Sipas rezultateve të para, pak pas orës 20:00, ishte e qartë që Jakov Milatoviç po mundte bindshëm Milo Gjukanoviç. Sipas të dhënave, Milatoviç fitoi të gjitha qytetet e mëdha.
Në Podgoricë, 68,1 për qind e votuesve e mbështetën atë, ndërsa 31,9 për qind votuan për Gjukanoviçin. Në Nikshiq raporti është 62,1 kundrejt 37,9 për qind, në Tivar 54,5:45,5 për qind, ndërsa në Bijeli Polje ishin pothuajse të barabartë – 50,3:49,7 për qind.

Pjesëmarrja në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale ishte 70.5 për qind.

2) Çfarë tha mbrëmë fituesi Jakov Milatoviç

“Me lumturi qoftë fitorja e Malit të Zi të pajtimit,”- këto ishin fjalët e para të presidentit të ri malazez. Milatoviq shtoi se ishte një natë të cilën e priste prej 30 vitesh.
“Do e lëmë të kaluarën në të kaluarën, por do ecim fuqishëm drejt të ardhmes. Kjo është një ditë historike për të gjithë ne!,”- tha Milatoviç. Po ashtu ai premtoi se do e fuste Malin e Zi në BE në 5 vitet e ardhshme.
Ai ka përmendur edhe fqinjët, duke theksuar se “nuk do të ketë më konflikte nga Mali i Zi ndaj asnjë vendi të Ballkanit Perëndimor dhe ndaj fqinjëve”.

3) Çfarë tha i munduri Milo Gjukanoviç

Gjukanoviç ka uruar Jakov Milatoviç për fitoren.

“I uroj që të jetë president i suksesshëm, sepse kjo do të thotë se edhe Mali i Zi do të jetë një vend i suksesshëm,”- tha Milo Gjukanoviç.

Meqenëse mbështetësit dhe simpatizantët në selinë e DPS-së i penguan mediat të bënin pyetje, nuk ishte e mundur as të zbulohej se çfarë po planifikon tani Gjukanoviç: nëse do të dalë në pension politik, apo nëse do të bëjë një garë të re në krye të DPS në zgjedhjet e ardhshme të jashtëzakonshme parlamentare.

4) Demonstrimi i unitetit

Mbrëmë në selinë zgjedhore “Europa Sad” ishte interesante të shiheshin përfaqësues të të gjitha partive dhe individëve që e përkrahën Milatoviçin për president të Malit të Zi. Aty ishin pothuajse të gjithë liderët e partive, si dhe kryeministri aktual, Dritan Abazoviç.

5) Nxehmja para zgjedhjeve të jashtëzakonshme

Gjithçka që ndodhi mbrëmë do të testohet për dy muaj, në qershor, kur në Mal të Zi mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. Në zgjedhjet e ardhshme, lëvizja “Evropa tani” shfaqet si një lojtar i ri.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin
Казино Буй онлайн зеркало официального сайта

DIASPORA