Pesë vite pa Mehmet Latifin

Pesë vite pa Mehmet Latifin

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Naser Pajaziti

Si sot pesë vite më parë më 4 prill 2018 u nda nga jeta doajeni i gazetarisë shqiptare Mehmet Latifi.

Ai ishte një gazetar, reporter, udhëpërshkrues, publicist dhe një enciklopedi e pasur, që la shumë vepra, fjalë dhe porosi, por edhe leksione jete. Ishte njëri nga gazetarët dhe redaktorët që kontriboi shumë për agjencinë e lajmeve INA me storjet, materialet publicistike e deri tek raportet se çfarë po ndodhte në Strugë, Preshevë, Zarë, e gjetiu me diasporën tonë.

Mehmeti ishte një personalitet që me dëshirën e tij nuk preferonte ekspozimin, përpos punës, duke ngelur një doajen i publicistikës dhe gazetarisë shqiptare. Mungesa e tij po ndjehet nga Struga e deri tek Zara dhe Presheva e tij, aty ku nisi rrugëtimin sfidues që në vitet e fundit e përplasi në valët e liqenit.

Atë e kujtojmë si një personalitet me vlera të mëdha që nuk nënshtrohej para askujt, një gazetar ‘rebel’ që nuk dorëzohej para çdo sfide, duke qenë në anën e të vërtetës.

Jetëshkrimi

Mehmet Latifi lindi më 15 mars 1949 në Preshevë, në një familje atdhetare dhe arsimdashëse, nga prindërit Latif dhe Hamide Latifi. Shkollën fillore e kreu në vendlindje ndërsa të mesmen në qytetin e Zarës, ku u vendos që nga viti 1974, me familjen e ngushtë. Në vitin 1988, valët e jetës e sollën në Strugë, së bashku me vajzën e mrekullueshme Anita… Plotë 30 vjet ishte i përkushtuar në gazetari e publicistikë…, duke qenë një gazetar, redaktor dhe këshilldhënës në agjencinë e lajmeve INA.

Pas një sëmundje të rëndë, më 4 prill 2018, në Strugë u nda nga familja, miqtë, shokët dhe kolegët, gazetari dhe publicist Mehmet Latifi, duke na lënë me dhimbje e trishtim të thellë, por njëherit edhe kujtime të pashlyeshme. Ai la një opus të pasur dhe të rrallë të dorëshkrimeve që duhet të gjejnë dritë, sepse janë pasuri kombëtare.

Qoftë i përjetshëm kujtimi për të! (INA)

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)
1681670161_maxresdefault
“Sa fëmijë duhet të bëjë një çift?” Ahmed Kalaja: Gjashtë është minimalja, kush lind 12 është kampion
policia-714x420
Vrasje e dyfishtë në Kumanovë, një i plagosur

DIASPORA