Pesha e votës, jo e njëjtë në të gjitha njësitë

Autori

Autori

Portali Tetova

May 9, 2024, 02:05

Mungesa e baraspeshës mes njësive zgjedhore krijon një raport jo të drejtë mes partive politike dhe mandateve që dalin nga zgjedhjet. Formula që përcakton mandatet, bazohet në numrin e votuesve në njësi zgjedhore dhe dalja në votime, andaj votat e nevojshme për një deputet variojnë nga njëra njësi në tjetrën.

Në nivel shtetëror LSDM-ja dhe koalicioni për Ardhmëri Evropiane ka marrë 154.684 vota kurse Fronti Evropian 137.561. Me këtë, LMSD-ja ka 17 mijë vota më shumë por një mandat më pak se Fronti Evropian në Kuvend. Dallimi mes Të Majtës dhe “ZNAM” në nivel shteti është 12 mijë vota në favor të “Të Majtës” por partitë janë njësoj me numër të mandateve të fituara në Kuvend.

Në njësinë e gjashtë zgjedhore, dallimi mes VLEN dhe Frontit Evropian është 6100 vota por Fronti Evropian ka marrë dy mandate më shumë

Votues sipas njësive zgjedhore

1. Njësia e parë zgjedhore – 313.183 votues të regjistruar – dalja 59%
2. Njësia e dytë zgjedhore – 321.087 votues të regjistruar – dalja 52%
3. Njësia e tretë zgjedhore 275.034 votues të regjistruar – dalja 57%
4. Njësia e katërt zgjedhore – 278.721 votues të regjistruar – dalja 58%
5. Njësia e pestë zgjedhore – 310.216 votues të regjistruar – dalja 51%
6. Njësia e gjashtë – 317.109 votues të regjistruar – dalja 40%

Për disbalancin mes numrit të votuesve mes njësive zgjedhore është biseduar prej kohësh, meqë ajo sjell mosvlerësimin e njëjtë të votës së qytetarëve. Dallimi më i madh është mes njësisë së dytë dhe të tretë, edhe atë më shumë se 46 mijë vota. Kjo nënkupton se për deri sa në një njësi, për t’u zgjedhur një deputet një partie i duhen 8 mijë vota, në njësinë tjetër ku ka më pak votues dhe dalja është më e ulët, deputeti mund të zgjidhet edhe me 3 mijë vota.

Problemin me disbalancin mes njësive mund ta zgjidhë modeli me një njësi zgjedhore, propozim për të cilin shumë nga partitë deklarohen “pro” por nuk e kanë miratuar sa herë që ka qenë në procedurë në Kuvend.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
marko-bislimovski-krre-696x399
Bislimovski: Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe për një orë
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit

DIASPORA