Platforma për Investime në Komunitet, mbështetu...

Platforma për Investime në Komunitet, mbështetur nga Albiz financuar nga BE

August 30, 2023, 11:08

Platforma për Investime në Komunitet, mbështetur nga Albiz financuar nga BE Renesansa organizoi takimin informativ “Aftësimi i sipërmarrësve të rinj” Në organizim të shoqatës “ Renesansa” në Tetovë sot u mbajt takimi I parë informative në lidhje me projektin “Përforcimi i aftësive sipërmarrëse tek të rinjtë dhe gratë përmes partneriteteve lokale“ në kuadër të Platforma për Investime në Komunitet i mbështetur nga Fondacioni “Albiz” financuar nga Bashkimi Evropian. Në këtë takim ishin të pranishëm një numër i konsiderueshëm të të rinjve të cilët u informuan për sipërmarrësin, hapat që duhet ndjekur për të hapur dhe krijuar biznese të reja. Koordinatorja e projektit Berrin Ismaili, theksoi në kuadër të projektit do të zhvillohen punëtori, seminare dhe aktivitete të tjera ku të rinjtë do të informohen, trajnohen dhe aftësohen për sipërmarrësin. Në këtë takim të pranishëm ishin përfaqësues nga Agjensioni për Punësim Ideal Amzai, nga Agjensioni për Përkrahjen e Ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme “ESA”, Nebi Jusufi, nga shoqata joqeveritare “Arena” Nesim Veliu, nga Komuna e Tetovës, Fatmir Sabriu udhëheqës i menaxhimit me resurset njerëzore. Nebi Jusufi në këtë takim theksoi nevojën e fillimit të biznesit duke kërkuar nga të pranishmit që fillimisht të kenë ide për biznes këtë ta bëjnë duke bashkuar forcat dy ose më tepër të rinj. Një biznes dhe sipërmarrësi e suksesshme kërkon angazhimin e një grupi më të madh të cilët më shpejtë mund të vijnë deri tek realizimi. Platforma për Investime në Komunitet mbështetur nga Fondacioni Albiz i financuar nga BE-ja dhe realizuar nga Renesansa është një mundësi shumë e mirë për të rinjtë. Po ashtu edhe folësit tjerë theksuan nevojën e përkrahjes së të rinjve dhe aftësimin e tyre për sipërmarrësi te të rinjtë dhe gratë përmes partneriteteve lokale.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA