Qeveria subvencionon dy kompani, këto do të jen...

Qeveria subvencionon dy kompani, këto do të jenë linjat e e reja ajrore në Aeroportin e Shkupit

Autori

Autori

Portali Tetova

April 13, 2023, 12:04

Me subvencione nga Qeveria, kompania ajrore gjermane “Lufthansa” do ta vendosë një linjë të re ajrore – nga Shkupi në Frankfurt, ndërsa “Wizz Air” katër linja – nga Shkupi në Luksemburg, Shtutgart, Salsburg dhe në Lubjanë.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoja Boçvarski në konferencë shtypi publikuan se është e suksesshme thirrja për subvencionimin e linjave të reja ajrore që përfundoi më 31 mars dhe se është kontraktuar marrëveshje me “Lufthansa” dhe “Wizz Air”.

“Lufthansa” do të fluturojë nga Shkupi në Frankfurt nga 23 prilli dhjetë herë në javë, ndërsa “Wizz Air” për katër destinacionet e reja katër herë në javë nga 1 nëntori i këtij viti. Mbështetja financiare do të jetë shtatë euro në kundërvlerë denari për një pasagjer në largim i transportuar nga Aeroporti Ndërkombëtar Shkup.

“Me”Lufthansa” përmes Franfurtit lidhemi me mbi 200 destinacione. Përmes subvencionimit të linjave ajrore mundësojmë rritje të ekonomisë dhe të komunikacionit ajror”, tha Kovaçevski në konferencën për shtyp në Qeveri.

 

Boçvarski potencoi se janë vendosur destinacione të reja për të cilat ka pasur interesim të madh prej qytetarëve.

“Ka mjete shtesë për t’u publikuar thirrje e re nga fundi i vitit me qëllim që të tërhiqen destinacione të reja”, paralajmëroi Boçvarski.

Ministria e Transportit dhe Lidhjeve në buxhetin e tij për këtë vit i ka paraparë 1,1 milion euro për këtë qëllim, ndërsa gjithsej pesë milionë euro për programin trevjeçar.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”
IMG_4659
Bujar Osmani e nis nga Këshilli i tij vendor: Kam privilegjin të bartë mbi supet e mia misionin presidentit të parë shqiptar
IMG_4655
Arrestohen 38 narkodilerë në operacionin policor kundër rrjetit të organizuar kriminal në Tetovë dhe Gostivar

DIASPORA