Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosov...

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

Autori

Autori

Portali Tetova

June 3, 2023, 04:06

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka vazhduar kritikat ndaj qeverisë së Kosovës për veprimet në veri.

Duke përshëndetur reagimin e sotëm të BE-së, e cila tha se do të ketë pasoja nëse nuk zgjidhet situata në veri, ai tha se Unioni nuk ka mundur të jetë më i qartë se kaq, raporton Klankosova.tv.

Madje sipas tij, vazhdimi i këtij “jo-plani absurd” për vendosjen e policisë “për të mbrojtur ndërtesat boshe në të cilat zyrtarët e zgjedhur nuk mund të hyjnë”, dhe nga ana tjetër, vendosja e trupave të NATO-s në kufirin e një vendi tjetër “nuk mund të ishte më vetëshkaktuese dhe më pak evropiane”.

Bashkimi Evropian sot ka dënuar ashpër aktet e dhunshme kundër qytetarëve, trupave të KFOR-it, forcave të rendit dhe mediave në veri të Kosovës.

Përmes këtij reagimi, u tha se “dhuna mund të ishte shmangur dhe duhet shmangur në të ardhmen”.

“Ne i bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë që menjëherë dhe pa kushte të marrin masa për të de-përshkallëzuar, të ndalojnë përdorimin e retorikës përçarëse dhe të përmbahen nga çdo veprim i mëtejshëm i pakoordinuar. Qetësia duhet të rivendoset urgjentisht”, u tha në reagimin e 27 shteteve anëtare të BE-së.

Në këtë reagim, BE-ja tha se është e gatshme “zbatojë masa të vendosura” nëse Kosova dhe Serbia nuk e qetësojnë situatën në veri.

“Dështimi për të de-përshkallëzuar tensionet do të çojë në pasoja negative”, u tha më tej në reagim.

E Rama më tej në reagim, Kosovën e quajti “vëllazërore” e Serbinë “mike”.

“Shpresoj shumë që Kosova jonë vëllazërore dhe Serbia mike do ta zgjidhin këtë konflikt përpara se BE-ja të zbatojë masa të forta kundër tyre. Ata duhet të veprojnë shpejt dhe të kuptojnë se përmbushja e kërkesave të BE-së do të thotë kthim në vete si shtete evropiane përgjegjëse”, potencoi Rama në një postim në Twitter.

BE-ja ndërkaq, në reagimin e sotëm tha se presin që “Kosova të veprojë në mënyrë jo-përshkallëzuese dhe të pezullojë menjëherë operacionet policore në afërsi të ndërtesave komunale në veri të Kosovës”.

Shtetet anëtare kërkuan po ashtu që kryetarët e komunave t’i kryejnë përkohësisht detyrat e tyre në objekte të ndryshme nga ndërtesat komunale. “Zgjedhjet e parakohshme duhet të shpallen sa më shpejt në të katër komunat dhe të organizohen në mënyrë plotësisht gjithëpërfshirëse. Presim që serbët e Kosovës të marrin pjesë në këto zgjedhje”, tha BE-ja.

Ndër të tjera, BE-ja tha se shprehin shqetësimin për gjendjen e gatishmërisë më të lartë të Forcave të Armatosura Serbe.

“Bashkimi Evropian pret që Kosova dhe Serbia të veprojnë me përgjegjësi dhe të angazhohen menjëherë në Dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme për situatën në veri të Kosovës që garanton siguri, siguri dhe demokraci pjesëmarrëse për të gjithë qytetarët dhe hap rrugën për zbatimin e Marrëveshjes për Rrugën drejt Normalizimit dhe Aneksit të saj. Kjo përfshin fillimin pa ndonjë vonesë apo parakusht të mëtejshëm të punës për themelimin e Bashkësisë së Komunave me Shumicë Serbe”, thanë shtetet anëtare të BE-së, raporton Klankosova.tv.

Kryeministri shqiptar që nga fillimi i trazirave në veri, ka qenë kritik ndaj veprimeve të qeverisë së Kosovës.

Më 29 maj, ai shkroi në Twitter: “Lëndimi i ushtarëve të KFOR-it ngarkon me përgjegjësi të drejtëpërdrejtë dhunuesit e tyre të verbër dhe fatkeqësisht lëndon Kosovën në sytë e aleatëve e miqve të saj të pazëvendësueshëm! Sa më shumë zgjatet ky konflikt i rrezikshëm dhe i panevojshëm, aq më shumë lëndohet Kosova”, pati thënë Rama.

Madje edhe të enjten, pas takimeve që presidentja Osmani i zhvilloi në Moldavi me presidentin Macron e kancelarin Scholz, e më pas edhe me presidentin e Serbisë Vuçiq, Rama falënderoi liderët e Francës dhe Gjermanisë për angazhimin e tyre për zgjidhjen e mosmarrëveshjes Kosovë-Serbi.

“Nuk mund të falënderoj sa duhet Emmanuel Macronin dhe Olaf Scholzin për atë që po bëjnë për të finalizuar procesin e normalizimit Kosovë-Serbi! Duke i parë ata të ulur me aq respekt me të dyja palët në përpjekje për të zgjidhur një konflikt absurd tregon gjithçka për shpirtin e tyre të madh evropian. Faleminderit”, shkroi Rama.

Ai falënderoi edhe presidenten Osmani për takimin që e zhvilloi me Vuçiqin. /Klankosova.tv

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë

DIASPORA