Lajme

Rama pret biletën e “non gratës”, ka shkelur dy herë ligjet e SHBA

Autori

Autori

Portali Tetova

February 2, 2023, 08:02

Skandali me zyrtarin e FBI Charles McGonigal, pritet t’i kushtojë shumë shtrenjtë kryeministrit Edi Rama.
Ndonëse momentalisht amerikanët nuk e kanë bërë kaq të madhe dhe janë fokusuar vetëm te ish-agjenti i FBI, në fakt Rama pasojat do t’i vuajë kur të dalë nga zyra e Kryeministrit.

Mund të themi hapur fare se shefi i qeverisë e ka prerë biletën “non grata” dhe do ta marrë atë kur të humbë zgjedhjet. Kjo për faktin se ai ka shkelur dy herë ligjet amerikane dhe kjo bie ndesh me aktin ekzekutiv të miratuar nga presidenti Joe Biden për luftën kundër korrupsionit.

SHBA e ka bërë të qartë se çdo akt korruptiv dhe çdo i korruptuar përbën kërcënim për sigurinë e shtetit dhe për këtë arsye të gjithë personat e dyshuar si të përfshirë në ngjarje të tilla janë “non grata”.

Rama deri më tani ka bërë dy shkelje flagrante dhe është vështirë të falet. Në vitin 2008, Edi Rama arriti të siguronte një foto me presidentin e asaj kohe Barak Obama, por më pas u zbulua se ishin paguar 80 mijë dollarë për atë foto.

 

Njësoj si me skandalin aktual, drejtësia amerikane hetoi dhe zbuloi se shqiptari Bilal Shehu kishte paguar 80 mijë dollarë për fushatën e Obamës dhe në fakt dyshimet janë se ato para u dhanë nga Rama. Bilal Shehu kishte planifikuar të shkonte në event me bashkëshorten e tij, por në fakt u shfaq më Edi Ramën.

Personi i cili u mor me këtë skemë u dënua me burg në SHBA. Ligji amerikan e ndalon që të huajt të japin kontribute për fushatat në SHBA. Në atë kohë u vërtetua se paratë ishin nisur nga Shqipëria. Hetimet u mbyllën në vitin 2019 dhe Rama duke qenë se ishte kryeministër, ja hodhi paq.

Tani përsëritet e njëjta skemë. Edi Rama del në një dosje të prokurorisë amerikane, ku përmendet në shumë takime të dyshimta të agjentit të FBI, McGonigal. Hetimet deri tani janë zbuluar pjesërisht. Ka dyshime se Agron Neza, personi i cili dha 225 mijë dollarët të ketë bashkëpunuar me FBI.

Po ashtu, vetë ish-e dashura e McGonigal tregoi se agjentët i kishin treguar foton e Ramës. Pra kryeministri shqiptar është skeduar në SHBA. Edhe pse sipas ligjit amerikan ai ndoshta mund të mos hetohet, në fakt SHBA-së i mjafton ta fusë në listën e zezë.

 

SHBA shpall “non grata” kryeministra e ministra që kanë bërë korrupsion në vendet e tyre, jo më ata që kryejnë në SHBA. Kështu që Rama, pasi të dalë nga zyra, me shumë mundësi do përballet me sanksione nga SHBA. /Pamfleti

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare

Më shumë nga kategoria

IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
AGELER-MK-750x430
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
arben-taravari
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
kutura-bashkimi-780x470
Reshjet e rrëmbyeshme, dëme të shumta në Tetovë
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
nafta-780x439-2-696x392
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
IMG-20240624-WA0016
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane Orhan Murtezani nga koalicioni

DIASPORA