Rrugët më ‘vdekjeprurëse’ në BE

Rrugët më ‘vdekjeprurëse’ në BE

Autori

Autori

Portali Tetova

June 30, 2023, 07:06

Vdekjet rrugore në BE u rritën 6 % pas një dekade rënie të vazhdueshme, tregojnë të dhënat më të fundit, me disa vende të Evropës Lindore që kanë numrin më të lartë të vdekjeve në rrugë për një milion banorë.

Pak më pak se 20,000 u vranë në rrugët e bllokut më 2021 krahasuar me shifrat e vitit 2020 prej 18,834, një rënie e paprecedentë e shkaktuar nga kufizimet e COVID që prekin transportin publik. Shifra e fundit shënon fundin e rënies së vazhdueshme të BE-së në vdekjet vjetore të shkaktuara për shkak të aksidenteve rrugore.

Shifrat e përgjithshme, megjithatë, tregojnë një rënie të konsiderueshme në krahasim me vitin 2011, kur më shumë se 28,000 humbën jetën nga aksidentet e trafikut rrugor. Kontribuesit kryesorë në rritjen e numrit të BE-së ishin Franca, Gjermania dhe Italia, vendet me disa nga rrjetet më të gjera rrugore dhe më shumë makina, shkruan Scan, transmeton albinfo.ch.

Për sa u përket normave të larta, vendet anëtare lindore, Rumania, Bullgaria dhe Letonia, kryesuan numërimin pavarësisht se ulën numrin e vdekjeve në rrugë për të rënë nën pragun e 100 vdekjeve për milion.

Malta kishte vetëm 17 viktima të trafikut rrugor për një milion. Vetëm shifrat e Norvegjisë (15 vdekje për milion) ishin më të mira se ishulli i vogël mesdhetar. Suedia dhe Danimarka gjithashtu kishin disa nga normat më të ulëta të vdekjeve.

Bashkimi Evropian zbuloi planin e tij për të reformuar dhe standardizuar testet e përpjekjeve në të gjithë bllokun për të provuar dhe reduktuar vdekjet në trafikun rrugor në mars në fillim të këtij viti. Propozimi i ri synon të rregullojë moshën ligjore për të marrë një provim për të drejtuar makinën në moshën 17 vjeç dhe të prezantojë një periudhë prove dyvjeçare për mbajtësit e rinj të patentës.

Megjithatë, reformat duhet të përshpejtohen për të përmbushur objektivin e BE-së për përgjysmimin e vdekjeve nga aksidentet rrugore deri në vitin 2030, thotë Këshilli Evropian i Sigurisë së Transportit me qendër në Bruksel, i dedikuar për reduktimin e vdekjeve dhe lëndimeve në transport.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA