Rugova ishte kundër “ASOCIACIONIT” në Maqedoni

Rugova ishte kundër “ASOCIACIONIT” në Maqedoni

Autori

Autori

Portali Tetova

February 27, 2023, 10:02

Ismail Arsllani
Ibrahim Rugova, presidenti historik i Kosovës, në një takim që pati në fillim të viteve ’90 në Tetovë, me liderin e atëhershëm të PPD-së, Nevzat Halilin, ishte kundër “Asociacionit të komunave shqiptare” në Maqedoni, që ishte hartuar dhe prezantuar në një formë tjetër nga ndërmjetësi ndërkombëtar, Gert Arens, në versionin anglez, një draft-dokument të emërtuar si Status Special për Shqiptarët në Maqedoni, me një hapësirë të caktuar politike-territoriale.

Si dëshmitar që isha në atë takim me përbërje të ngushtë prej 3-4 vetash, në cilësinë e gazetarit të “Rilindjes”, më kujtohet që Rugova, duke hedhur poshtë këtë Dokument ndërkombëtar për Statusin e shqiptarëve në Maqedoni menjëherë pas pavarësimit të saj, sugjeroi që subjektet politike shqiptare në këtë shtet të sapo themeluar, duhet të angazhohen me ngulm për një status Shtetformues, si një rrugë më me perspektivë për të ardhmen e tyre.

Që atëherë, Nevzat Halili, si lider i PPD-së, mbajti, sipas mendimit tim, një qëndrim të pa definuar, derisa kjo parti shumë shpejt /1993-1994/ ra në vorbullën e një furtune që erdhi nga shteti amë.

 

Nga një përcaktim i tillë i mëhershëm i shqiptarëve në Maqedoni, për ta marrë fatin e tyre në duart e veta, doli Referendumi /11-12 janar 1992/, që ishte më i avancuar/ për një Autonomi Politiko-Territoriale të Shqiptarëve në Maqedoni, që ishte një plebishit mbarëpopullor mjaft i suksesshëm, por që mbeti i pa shfrytëzuar ndër vite, si një kapital me vlerë politike.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA