Lajme

Shaqiri: Krijojmë kushte që të rinjtë të realizojnë potencialin e tyre në vendlindje

Autori

Autori

Portali Tetova

June 13, 2023, 02:06

Jam i impresionuar me idenë e Dr. Mitko Veleski, i cili aktualisht punon si bashkëpunëtor shkencor në Universitetin Teknik të Kotbus, R. S. Gjermani, të kthehet në vendin tonë dhe të inkuadrohet në procesin mësimoro-shkencor në njërin nga universitetet tona.

Ai është intelektual i jashtëzakonshëm, me botimin e rreth 15 punime shkencore në fusha mjaft tërheqëse si dizajni i sistemit dixhital. Këtë e theksoi ministri i Arsimit dhe Shkencës Jeton Shaqiri pas takimit me intelektualin e ri nga Ohri i cili pas marrjes së njohurive bazë akademike në vendin e tij vazhdon te avancohet në Gjermani, ku më pas punësohet në një institucion të njohur të arsimit të lartë në fushën e shkencave teknike.
“Me Dr. Veleskin kishim diskutim të shkëlqyer. Më pëlqyen sugjerimet e tij për përmirësimin e segmenteve të caktuara të sistemit të arsimit të lartë në Maqedoninë e Veriut, të cilat inkurajohen nga përvoja gjermane, si dhe idetë për vendosjen e bashkëpunimit ndërmjet institucioneve të arsimit të lartë të të dyja vendeve” theksoi Shaqiri
Ai shtoi se vendit i nevojiten intelektual të rinj si Dr. Veleski dhe siç u shpreh ai bëjmë çmos për të krijuar kushte të mira për realizimin e plotë të potencialit të tyre personal në këto hapësira.

Në shtëpi jeni gjithmonë të mirëpritur! u shpreh Shaqiri

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare

Më shumë nga kategoria

IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
AGELER-MK-750x430
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
arben-taravari
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
kutura-bashkimi-780x470
Reshjet e rrëmbyeshme, dëme të shumta në Tetovë
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
nafta-780x439-2-696x392
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
IMG-20240624-WA0016
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane Orhan Murtezani nga koalicioni

DIASPORA