Shaqiri: Krijojmë kushte që të rinjtë të realiz...

Shaqiri: Krijojmë kushte që të rinjtë të realizojnë potencialin e tyre në vendlindje

Autori

Autori

Portali Tetova

June 13, 2023, 02:06

Jam i impresionuar me idenë e Dr. Mitko Veleski, i cili aktualisht punon si bashkëpunëtor shkencor në Universitetin Teknik të Kotbus, R. S. Gjermani, të kthehet në vendin tonë dhe të inkuadrohet në procesin mësimoro-shkencor në njërin nga universitetet tona.

Ai është intelektual i jashtëzakonshëm, me botimin e rreth 15 punime shkencore në fusha mjaft tërheqëse si dizajni i sistemit dixhital. Këtë e theksoi ministri i Arsimit dhe Shkencës Jeton Shaqiri pas takimit me intelektualin e ri nga Ohri i cili pas marrjes së njohurive bazë akademike në vendin e tij vazhdon te avancohet në Gjermani, ku më pas punësohet në një institucion të njohur të arsimit të lartë në fushën e shkencave teknike.
“Me Dr. Veleskin kishim diskutim të shkëlqyer. Më pëlqyen sugjerimet e tij për përmirësimin e segmenteve të caktuara të sistemit të arsimit të lartë në Maqedoninë e Veriut, të cilat inkurajohen nga përvoja gjermane, si dhe idetë për vendosjen e bashkëpunimit ndërmjet institucioneve të arsimit të lartë të të dyja vendeve” theksoi Shaqiri
Ai shtoi se vendit i nevojiten intelektual të rinj si Dr. Veleski dhe siç u shpreh ai bëjmë çmos për të krijuar kushte të mira për realizimin e plotë të potencialit të tyre personal në këto hapësira.

Në shtëpi jeni gjithmonë të mirëpritur! u shpreh Shaqiri

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin

DIASPORA