SHGM-ja ia tërheq vërejtjen Ali Ahmetit!

SHGM-ja ia tërheq vërejtjen Ali Ahmetit!

Autori

Autori

Portali Tetova

January 16, 2023, 02:01

“DEKLARATË SKANDALOZE QË KËRCËNON SIGURINË E GAZETARËVE”

Dhe tani, kujt i bëjmë shërbim me këto lëvizje që po bëhen? Sigurisht që ar miqve të shqiptarëve. Po duartrokasin, Alfa, Telma, melma çka jon këto? – deklaroi Ali Ahmeti.

Kjo deklaratë e Ahmetit, u kuptua si su lm ndaj mediave të lartpërmendura, e i menjëhershëm ishte edhe reagimi i Shoqatës së gazetarëve.

”Kjo deklaratë skandaloze është e dëmshme dhe mund të kërcënojë sigurinë e gazetarëve dhe punonjësve të medias, duke nxitur kështu censurën në një kontekst më të gjerë. Deklarata është në veçanti problematike sepse vjen nga kryetari i një partie politike që është pjesë e Qeverisë dhe mund të stimulojë sulme dhe kër cënime ndaj mediave dhe gazetarëve nga anëtarët e partisë dhe kjo mund të sjellë pasoja shumë negative për lirinë e shprehjes” – thonë nga SHGM.

E nga BDI arsyetohen. Thonë që kryetari nuk e ka pas fjalën për asnjë media konkrete, por për përfaqësuesit politik që eksponohen në këto media.

 

”Në tubimin e mbrëmshëm me qytetarët në Gostivar, Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti foli për mungesën e angazhimit të partive politike maqedonase me qytetarët në kontekst të marrëdhënieve me shqiptarët sepse është shqetësuese urrejtja ndaj udhëheqësve shqiptar të institucioneve të shtetit, e cila shfaqet nga qytetarët maqedonas në emisionet kontaktuese në televizionet maqedonase me etiketime si Bugar Osmani, Artan te rroristi dhe ofendime të vrazhda ndaj vetë Ali Ahmetit dhe të tjerëve. Z. Ahmeti nuk ka përmendur media ar miqësore, por tone agresive ar miqësore nga qytetarët, të nxitur nga partitë politike, në emisionet kontaktuese në këto televizione” – thonë nga BDI.

Për deklaratat e Ahmetit mbrëmë, reaguan edhe nga Agjencisë për media. /KlanMacedonia/

 

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”

DIASPORA