Shqiptarja nga Maqedonia zgjidhet studentja më ...

Shqiptarja nga Maqedonia zgjidhet studentja më mirë në universitetin amerikan në Austri

Autori

Autori

Portali Tetova

June 23, 2023, 07:06

Fatlinda Demiri Idrizi, një studente e shkëlqyer dhe e arrirë nga Koroshishti i Strugës, jo vetëm që ka bërë bujë si valediktore e brezit të saj në Universitetin Webster në Vjenë, por ka fituar edhe çmime të shumta prestigjioze për arritjet e saj të jashtëzakonshme transmeton strugalajm. Mes 480 studentëve në grupin e saj, performanca e jashtëzakonshme akademike dhe përkushtimi i palëkundur i Fatlindës e kanë veçuar atë si një fuqi të vërtetë akademike. Krahas njohjes si studentja më e mirë e Departamentit të Psikologjisë dhe marrjes së çmimit Summa Cum Laude, ajo u nderua edhe me çmimet shumë të vlerësuara WVPU Schön Nobel për Përsosmëri Akademike, duke forcuar më tej statusin e saj si një studiuese e jashtëzakonshme në fushat e Psikologjisë dhe Neuroshkencës.

Duke qëndruar mes madhështisë së Hofburgut ikonik të Vjenës, Fatlinda mbajti fjalimin e saj prekës dhe frymëzues Valedictorian, duke shprehur mirënjohjen e saj të thellë për individët e panumërt që kanë luajtur një rol të rëndësishëm në udhëtimin e saj të jashtëzakonshëm. Ndër ata që meritojnë vlerësimin e saj të përzemërt, ajo pranoi mbështetjen e palëkundur të familjes së saj të dashur, duke përfshirë prindërit dhe vjehërrit e saj të dashur, të cilët kanë qenë shtyllat e saj të vazhdueshme të forcës dhe inkurajimit.

“Prindërve të mi të jashtëzakonshëm dhe vjehrërve të mi mbështetës, nuk ka fjalë për të shprehur sa thellësisht mirënjohëse jam për të gjithë ju”, deklaroi Fatlinda me zërin e saj të mbushur me emocion. “Më keni treguar kuptimin e vërtetë të dashurisë dhe mbështetjes së palëkundur dhe jam vërtet e bekuar që kam secilin prej jush pranë meje.”

Veçanërisht, Fatlinda rezervoi një përmendje të veçantë për bashkëshortin e saj të përkushtuar, Gojart, prania e palëkundur dhe mbështetja e pakushtëzuar e të cilit kanë qenë të rëndësishme në suksesin e saj. Me lotë mirënjohjeje që shkëlqenin në sytë e saj, ajo deklaroi: “Për burrin tim të dashur, kudo që je i ulur në këtë moment,ti ke qenë shkëmbi im në çdo sfidë dhe triumf. Unë e konsideroj veten jashtëzakonisht me fat që të kam ty në jetën time. “

Kur u pyet në lidhje me hapat e saj të ardhshëm, Fatlinda buzëqeshi dhe tha: “Për momentin, preferoj t’i mbaj për vete planet e mia të së ardhmes. Të jeni të sigurt, pasioni im për njohuritë dhe përkushtimi im për të pasur një ndikim pozitiv në fushën e Psikologjisë dhe Neuroshkencës do të vazhdojë të më shtyjë përpara.”

Arritjet e jashtëzakonshme dhe mirënjohja e thellë e Fatlinda Demiri Idrizit shërbejnë si një fener frymëzimi për studiuesit aspirantë, duke theksuar fuqinë transformuese të vendosmërisë së pamëshirshme dhe mbështetjes së palëkundur. Ndërsa ajo vazhdon të bëjë hapa në rrugëtimin e saj akademik, mundësitë që i pret Fatlinda janë të mëdha dhe premtuese. Me intelektin e saj të jashtëzakonshëm dhe përkushtimin e palëkundur, ajo është e gatshme të lërë një gjurmë të pashlyeshme në fushat e Psikologjisë dhe Neuroshkencës duke vazhduar të frymëzojë brezat e ardhshëm me kërkimin e saj të palëkundur të përsosmërisë.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA