Shqiptarja nga Maqedonia zgjidhet studentja më mirë në universitetin amerikan në Austri

Autori

Autori

Portali Tetova

June 23, 2023, 07:06

Fatlinda Demiri Idrizi, një studente e shkëlqyer dhe e arrirë nga Koroshishti i Strugës, jo vetëm që ka bërë bujë si valediktore e brezit të saj në Universitetin Webster në Vjenë, por ka fituar edhe çmime të shumta prestigjioze për arritjet e saj të jashtëzakonshme transmeton strugalajm. Mes 480 studentëve në grupin e saj, performanca e jashtëzakonshme akademike dhe përkushtimi i palëkundur i Fatlindës e kanë veçuar atë si një fuqi të vërtetë akademike. Krahas njohjes si studentja më e mirë e Departamentit të Psikologjisë dhe marrjes së çmimit Summa Cum Laude, ajo u nderua edhe me çmimet shumë të vlerësuara WVPU Schön Nobel për Përsosmëri Akademike, duke forcuar më tej statusin e saj si një studiuese e jashtëzakonshme në fushat e Psikologjisë dhe Neuroshkencës.

Duke qëndruar mes madhështisë së Hofburgut ikonik të Vjenës, Fatlinda mbajti fjalimin e saj prekës dhe frymëzues Valedictorian, duke shprehur mirënjohjen e saj të thellë për individët e panumërt që kanë luajtur një rol të rëndësishëm në udhëtimin e saj të jashtëzakonshëm. Ndër ata që meritojnë vlerësimin e saj të përzemërt, ajo pranoi mbështetjen e palëkundur të familjes së saj të dashur, duke përfshirë prindërit dhe vjehërrit e saj të dashur, të cilët kanë qenë shtyllat e saj të vazhdueshme të forcës dhe inkurajimit.

“Prindërve të mi të jashtëzakonshëm dhe vjehrërve të mi mbështetës, nuk ka fjalë për të shprehur sa thellësisht mirënjohëse jam për të gjithë ju”, deklaroi Fatlinda me zërin e saj të mbushur me emocion. “Më keni treguar kuptimin e vërtetë të dashurisë dhe mbështetjes së palëkundur dhe jam vërtet e bekuar që kam secilin prej jush pranë meje.”

Veçanërisht, Fatlinda rezervoi një përmendje të veçantë për bashkëshortin e saj të përkushtuar, Gojart, prania e palëkundur dhe mbështetja e pakushtëzuar e të cilit kanë qenë të rëndësishme në suksesin e saj. Me lotë mirënjohjeje që shkëlqenin në sytë e saj, ajo deklaroi: “Për burrin tim të dashur, kudo që je i ulur në këtë moment,ti ke qenë shkëmbi im në çdo sfidë dhe triumf. Unë e konsideroj veten jashtëzakonisht me fat që të kam ty në jetën time. “

Kur u pyet në lidhje me hapat e saj të ardhshëm, Fatlinda buzëqeshi dhe tha: “Për momentin, preferoj t’i mbaj për vete planet e mia të së ardhmes. Të jeni të sigurt, pasioni im për njohuritë dhe përkushtimi im për të pasur një ndikim pozitiv në fushën e Psikologjisë dhe Neuroshkencës do të vazhdojë të më shtyjë përpara.”

Arritjet e jashtëzakonshme dhe mirënjohja e thellë e Fatlinda Demiri Idrizit shërbejnë si një fener frymëzimi për studiuesit aspirantë, duke theksuar fuqinë transformuese të vendosmërisë së pamëshirshme dhe mbështetjes së palëkundur. Ndërsa ajo vazhdon të bëjë hapa në rrugëtimin e saj akademik, mundësitë që i pret Fatlinda janë të mëdha dhe premtuese. Me intelektin e saj të jashtëzakonshëm dhe përkushtimin e palëkundur, ajo është e gatshme të lërë një gjurmë të pashlyeshme në fushat e Psikologjisë dhe Neuroshkencës duke vazhduar të frymëzojë brezat e ardhshëm me kërkimin e saj të palëkundur të përsosmërisë.

Mos e humb

IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit

Më shumë nga kategoria

IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
azizi
Azizi i Besës: Tani që ju është harxhuar karburanti, flasin për të kuqen
vlen-
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
Bereqeti-Vetura
30 vite kontriboi për kompaninë, pronari i kompanisë "Bereqeti" i ndan veturë dhuratë për ditëlindje
IMG_8972
Albin Kurti takoi liderët e koalicionit VLEN: Është hera e parë që opozita shqiptare arrin mbi 100.000 vota
IMG_8965
Qytetarët ankohen për shtrenjtimet, paga mesatare nuk i mbulon shpenzimet
IMG_8964
Ali Ahmeti: Ne nuk duhet të hapim front me Greqinë dhe Bullgarinë, as front mes shqiptarëve dhe maqedonasve

DIASPORA