Të huajt ndërtojnë në Maqedoni, kurse kompanitë...

Të huajt ndërtojnë në Maqedoni, kurse kompanitë e vendit nuk kanë punë

Autori

Autori

Portali Tetova

March 10, 2023, 03:03

Paratë nga arka е shtetit të destinuara për investime kapitale përfundojnë tek kompanitë e huaja të ndërtimit. Të dhënat e Sindikatës së Ndërtimtarisë tregojnë se 96 për qind e parave i marrin të huajt, ndërsa vetëm katër për qind shkojnë për kompanitë ndërtimore të Maqedonisë. Sindikalistët janë të habitur se si do të ndërtohen autostradat e reja nga konsorciumi “Behtel-Enka”, kur Gjykata Kushtetuese anuloi pjesën e Marrëveshjes ndërmjet kësaj kompanie dhe Qeverisë, në të cilën punëtorët pritej të punonin 60 orë në javë. Është një shembull klasik sesi pushteti shkel ligjet e shtetit, shtojnë sindikalistët.

“…Për fat të keq, të dhënat thonë se gati dy miliardë euro do të jepen për kompanitë e huaja, në krahasim me 80 milionë euro për kompanitë dhe punëtorët vendas”, deklaroi Ivan Peshevski-Sindikata e Ndërtimit.

Ndërtuesit akuzojnë qeverinë për një politikë të gabuar pasi në këtë mënyrë kompanitë vendase e humbasin betejën me likuiditetin. Ata duhet të largojnë punëtorët, të mbyllin kompanitë e ndërtimit dhe për shkak të burimeve të kufizuara nuk mund t’u rrisin pagat atyre punëtorëve që mbeten. Prandaj, gjithnjë e më shumë ndërtues kërkojnë shpëtim në kantieret e ndërtimit nëpër Bashkimin Evropian.

“Ne si kompani jemi vërtet të tronditur, që asnjë nga prokurimet e reja publike të financuara nga BERZH, apo Banka Botërore, nuk i plotësojmë kushtet dhe në të njëjtën kohë jashtë vendit i plotësojmë kushtet për të vepruar vetëm”, u shpreh Andrea Serafimovski- grupi i kompanive ndërtimore.

 

Ata kërkojnë takim urgjent me kryeministrin, në të kundërtën paralajmërojnë protesta masive para Qeverisë. Vitin e kaluar numri i të punësuarve në sektorin e ndërtimit në Maqedoni është zvogëluar për më shumë se 12 mijë persona. Mungesa e aktivitetit në ndërtimin e rrugëve ka ndikuar që punëtorët të marrin pagë mesatare prej 29 mijë denarë, që është pesë mijë më pak se paga mesatare në Maqedoni. /Alsat.mk

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA