Tetovarët janë mobilizuar për të ndihmuar zonat...

Tetovarët janë mobilizuar për të ndihmuar zonat e prekura nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Autori

Autori

Portali Tetova

February 9, 2023, 01:02

Në shumë qytete të Maqedonisë, shoqata të ndryshme por dhe vullnetarë prej ditës po grumbullojnë ndihma për zonat e prekur nga tërmeti shkatërrues në Turqi dhe Siri.

Në sheshin e Tetovës dhe në sallën e Gjimnazit “Kiril Pejçinoviq”, janë të shumta ndihmat që kanë mbërritur nga qytetarët.

“Ndihmat e grumbulluara nuk do të shkojnë në këtë formë, por do të selektohen të gjitha dhe do të paketohen me mbishkrime se për çfarë moshe dhe gjinie janë. Nevoja më e madhe është për xhupa, kapela shalle doreza dhe ushqime e medikamente të paketuara”, deklaroi Elma Sherifi, kryetare e Këshillit Rinor të Tetovës.

Kreu i komunës së Tetovës Bilall Kasami apeloi për ndihmë edhe në para.

“Ndihmat mund të jenë materiale që janë shumë të nevojshme por edhe mjete financiare për çka është hapur edhe llogaria humanitare nga ana e këshillit të komunës së Tetovës. Kemi organizuar që pagesa e të jetë përmes bankës pra ku kemi siguruar edhe fletëpagesa të plotësuara gati me çka qytetarët do mund të donojnë”, deklaroi Bilall Kasami, kryetar i Komunës së Tetovës.

Më nismë të rinisë së qytetit ndihma po grumbullohen edhe në Gostivar. Sheshi i qytetit dhe salla e sporteve janë stërmbushur.

“Filluam mbrëmë përmes një iniciative rinore dhe për pak kohë pritshmëritë tona u tejkaluan. Gjërat e grumbulluara mbrëmë, ne këtu me rreth 100 të rinj kemi filluar t’i organizojmë. Ushqimet i paketojmë veç, ashtu kemi vepruar edhe me rrobat, ngrohëset, gjësendet për fëmijë, për gratë, pra të gjitha këto i kemi ndarë veç e veç. Pastaj ato do ti vendosim në kamion dhe prej këtu direkt i dërgojmë për në Turqi”, theksoi Enes Menga, një nga organizatorët e aksionit.

Dy pikat në Tetovë dhe Gostivar për grumbullim e ndihmave për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri do të jenë të hapura çdo ditë nga ora dhjetë deri në ora tetëmbëdhjetë deri më 20 shkurt. /Alsat.mk

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA