Uncategorized

A mund të çojë migrena kronike në dëmtim afatgjatë të trurit?

Autori

Autori

Portali Tetova

March 21, 2023, 08:03

Si një çrregullim kryesor i dhimbjes së kokës, migrena është ndër më të përhapurit.

Është parë se rreth 33% e femrave (1 në çdo 3) dhe 13% e meshkujve përjetojnë migrenë në një moment të jetës së tyre. Zakonisht fillon gjatë adoleshencës dhe ashpërsia dhe shpeshtësia e dhimbjeve të kokës rritet deri në dekadën e tretë dhe të katërt të jetës.

Pas kësaj, dhimbja gradualisht zvogëlohet. Në raste të caktuara, edhe faktorët gjenetikë rrisin rrezikun e zhvillimit të këtij çrregullimi.

Dhimbjet e kokës së migrenës: Shkaktarët dhe faktorët e rrezikut

 

Çdo pacient me migrenë ka shkaktarë të ndryshëm për një episod dhimbje koke. Shkaktarët kryesorë janë:

-Stresi emocional

-Kequshqyerja

-Çrregullim i gjumit

-Ekspozimi ndaj diellit

-Disa aroma të forta

-Alkooli

-Luhatja e hormoneve femërore

Ndjeshmëria e trurit të një pacienti me migrenë ndaj shkaktarëve të ndryshëm ndryshon në ditë të ndryshme. Ekziston një fazë prodrome 1-2 orë para dhimbjes së kokës ku pacienti ndihet i lodhur, i irrituar, i mërzitur, dhimbje qafe, turbullim i shikimit dhe ndjeshmëri ndaj dritës/zhurmës.

 

Dhimbja e kokës aktuale është e një intensiteti mesatar deri të rëndë, zakonisht në njërën anë të kokës, që përkeqësohet me aktivitetin fizik rutinë. Pacienti është zakonisht i ndjeshëm ndaj dritave dhe tingujve gjatë kësaj kohe. Ai ose ajo mund të përjetojë gjithashtu të përziera ose të vjella. Pacientët me migrenë në përgjithësi preferojnë të pushojnë në një dhomë të errët dhe të qetë.

Intensiteti i dhimbjeve të kokës nga migrena mund të jetë aq i rëndë sa ndonjëherë pacientët pyesin veten nëse shkakton ndonjë dëmtim afatgjatë në tru.

Ka disa kërkime që tregojnë se skanimet e trurit në pacientët me migrenë kronike kanë disa lezione të lëndës së bardhë. Por rishikimet sistematike ndër vite tregojnë se këto lezione zakonisht nuk shoqërohen me ndonjë problem neurologjik në të ardhmen.

Ka studime që tregojnë se pacientët me migrenë me aurë kanë një rrezik në rritje për zhvillimin e goditjes. Çrregullimet e humorit duke përfshirë ankthin dhe depresionin janë më të zakonshme tek pacientët me migrenë.

 

Migrena mund të ndikojë negativisht në shumë aspekte të rëndësishme të jetës, duke përfshirë marrëdhëniet, karrierën/arritjet financiare dhe shëndetin e përgjithshëm, veçanërisht në pacientët me migrenë kronike.

Prandaj, është e rëndësishme të merrni këshilla mjekësore në kohë dhe të menaxhoni siç duhet këtë gjendje neurologjike.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
IMG_0412-800x534
Kurti ndahet baras në shah me mjeshtrin i cili e mposhti Kasparovin
gordana-siljanovska-davkova-1068x728-1 (1)
Presidentja Siljanovska Davkova do të marrë pjesë në Samitin për paqe në Ukrainë
Arafat
Haxhinjtë vazhdojnë udhëtimin shpirtëror me vizitën në malin Arafat
lsdm-4-1-750x430-1-1
Kandidatët e LSDM-së prezantojnë programet e tyre
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
IMG_0379
Kurban Bajrami, qytetarët ankohen për çmimet e larta

DIASPORA