Lajme

Afrim Gashi për “Asociacionin e Komunave me Shumicë Shqiptare”: Nuk do të jetë në dëm të askujt, por përfitues do të jenë të gjithë

March 3, 2023, 12:03

Kryetari i partisë Alternativa, Afrim Gashi është pyetur edhe lidhur me propozimin e Sekretarit të Partisë, Zeqirija Ibrahimi lidhur me formimin e “Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare”.
Ai ka thënë se ky asociacion nuk do të jetë në dëm të askujt, por përfitues do të jenë të gjithë.

“Përveç kësaj, asociacioni nuk duhet të jetë zëvendësim i Marrëveshjes së Ohrit ose të bëhet nëpërmjet mjeteve jodemokratike. Maqedonia e Veriut është më afër se kurrë me BE-në, prandaj nuk duhet të ketë frikë nga dialogu me argumente dhe bindje. Kjo është vlerë evropiane”, ka thënë Gashi.

Gashi ka shtuar se decentralizimi tashmë 20 vite qëndron akoma në vend, dhe kemi komuna me popullsi shqiptare si Studeniçani, Likova dhe Haraçina të cilët nuk kanë kurrfarë resurse dhe shanse për zhvillim.

“Prandaj asociacioni i tillë, i cili do të jetë në favor të zhvillimit ekonomik, në aplikimin e përbashkët për projekte dhe ndihmë të ndërsjellë në ngritjen e standardit jetësor, nuk do të jetë në dëm të askujt dhe të gjithë ata që do të jetojnë në komuna të tilla do të përfitojnë. Ne nuk kemi thënë se duhet të formohet asociacioni i komunave me kompetenca ekzekutive ose atribute të tjera separatiste. Nga ana tjetër, më vjen keq që nuk mund të ndihmoj për të kuruar albanofobinë”, është shprehur Gashi në intervistën për Press24.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB
Screenshot-23-696x436
Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës

DIASPORA