Apasiev ka paditur Talat Xhaferin për diskrimin...

Apasiev ka paditur Talat Xhaferin për diskriminim politik

Autori

Autori

Portali Tetova

May 12, 2023, 09:05

Kryetari i të Majtës dhe deputet në Kuvend, Dimitar Apasiev deri në Gjykatën themelore civile – Shkup përmes ekipit të tij juridik nga sektori juridik i partisë, ka dorëzuar padi private kundër kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi, për shkak të diskriminimit politik në lidhje me moszbatimin e Nismës për referendum për të ashtuquajturin Propozim francez për gjoja negociata me BE-në, informojnë nga partia e Majta.

“Padia me të cilën, ndër të tjera, kërkon kompensim për dëmin e pësuar jomaterial në shumë prej 100.000 denarë, vijon pasi Komisioni për parandalim dhe mbrojtje nga diskriminimi (KPMD) ka konstatuar diskriminim të drejtpërdrejtë në rastin Apasiev, i cili si propozuesi i autorizuar i një nisme civile për shpalljen e referendumit në nivel shtetëror, atij iu mohua e drejta kushtetuese për veprim politik dhe u vu me keqdashje në disavantazh në krahasim me propozuesit e tjerë”, kumtoi e Majta.

Për dallim nga të gjitha iniciativat civile të proceduara më parë, në bazë të cilave ka vepruar Kuvendi i Maqedonisë që nga pavarësia e deri më sot (rreth 20 në numër), thuhet në njoftim, iniciativa e Apasiev, si propozues i parë i nënshkruar, nuk është përcjellë siç duhet në komisionet kompetente parlamentare dhe plenumin parlamentar, siç kërkohet shprehimisht me Ligjin për Referendumin dhe format e tjera të deklarimit të drejtpërdrejtë të qytetarëve dhe me Rregulloren e Kuvendit.

“Paraprakisht Apasiev ka iniciuar edhe procedurë për ndalim të mbrojtjes së lirive dhe të drejtave në Gjykatën Kushtetuese, e cila është në vazhdim e sipër, ndërsa për rastin konkret, në një të ardhme të afërt do të iniciohet procedurë përkatëse penale për veprën penale “Shkelje e barazisë së qytetarëve”, e dënueshme sipas nenit 137 të KP-së, thonë nga partia dhe shtojnë se publiku do të njoftohet menjëherë për seancën e parë të caktuar gjyqësore në këtë proces të ri gjyqësor, të nisur siç thonë ata kundër arbitraritetit të kryeparlamentarit.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA