Egjipti ndërton xhaminë prej 19 mijë metrash ka...

Egjipti ndërton xhaminë prej 19 mijë metrash katrorë, i zë 107 mijë besimtarë (foto)

Autori

Autori

Portali Tetova

April 6, 2023, 08:04

Besimtarët myslimanë po e shënojnë muajin e madhërishëm të Ramazanit.

E me këtë rast, Egjipti ka ndërtuar një xhami të re, në kryeqytetin e ri administrativ.

Por, kjo iniciativë është kritikuar për kostot e mëdha.

Qeveria egjiptiane ka ndërtuar një qytet të ri në shkretëtirë, në përpjekje për t’i larguar njerëzit nga Kajroja e mbipopulluar.

Ndërtimi i kësaj xhamie, vjen në kohë kur ky vend po lufton me inflacionin, ku vetëm gjatë marsit ka shkuar mbi 30 për qind.

Sipas BBC-së, kryeqyteti i ri administrativ i Egjiptit është ndërtuar 45 kilometra në lindje të Kajros.

 

Qendra e saj e re Kulturore Islame përfshijnë Xhaminë e Madhe, e cila mbulon më shumë se 19, mijë metra katrorë dhe është planifikuar që t’i zë 107 mijë besimtarë.

Kostoja e ndërtimit të xhamisë kap shifren e 25 milionë dollarëve apo mbi 22 milionë euro.

 

Xhamia ka thyer disa rekorde.

Ajo ka më të lartë në botë, me lartësi 16.6 metra dhe të punuar me dorë nga llojet më të mira të drurit.

Rekordi tjetër është për llambadarin kryesor të xhamisë, e cila është më e rënda në botë me peshë 24 mijë e 300 kilogramë dhe më e madhja, me një diametër prej 22 metrash që përfshijnë katër nivele.

Ceremonia e hapjes u ndoq nga presidenti Abdul Fattah al-Sisi, me mediat shtetërore që e përshkruan atë si “madhështi” e Egjiptit.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA