Lajme

Ibrahimi: E kuptojë LSDM-në dhe VMRO-në të jenë kundër, por çuditem pse partitë shqiptare kanë frikë nga Asociacioni i Komunave me Shumicë Shqiptare”

February 28, 2023, 07:02

Zeqirija Ibrahimi në emisionin “Top Tellma” tha se asociacionin të cilin ai e propozon do të miratohej në bazë të kushtetues dhe ligjit për vetëqeverisje lokale.

Ai tha se e kupton që LSDM dhe VMRO-DPMNE janë kundër këtij propozimi, por nuk e kupton se pse BDI dhe partitë tjera janë kundër.

“Serbët janë në Kosovë 4 deri në 5 për qind, ndërsa shteti është definuar si shtet i qytetarëve të Kosovës, pra nuk është sikurse tek ne një hierarki populli maqedonas si dhe bashkësitë, ndërsa sipas konventave bashkësitë llogariten si minoritet. Puna tjetër, kushtetua tjetër e vendos në nivel të njëjtë gjuhën shqipe dhe serbe, në Kushtetutën tonë përdorët një eufemizëm i tërë në mënyrë që të mos përmendet fjala gjuha shqipe. Dhe përkundër këtij korpusi i të drejtave për serbët, ata insistojmë edhe për asociacion të komunave me shumicë serbe. Tani, nëse në Shkup përmendet sintagma komuna shqiptar, kjo krijon nervozë. Unë i kuptojë edhe LSDM dhe VMRO por unë çuditem me partitë shqiptare që ata kanë frikë. Kjo është për të ardhur keq. Çfarë i pengojnë komunat shqiptare partive shqiptare”, u shpreh Ibrahimi.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
taravari-arbennn-696x438
Ministri Taravari realizon edhe një premtim: Deri në fund të vitit do të punësohen 300 specializantë privat
452518931_1265767194697996_8406614727011396292_n
Sedat Sulejmani mer detyrën në Ministrinë e Kulturës
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova

DIASPORA