Mbi 3 000 leje pune për punëtorë të huaj – në l...

Mbi 3 000 leje pune për punëtorë të huaj – në listë edhe punëtorë nga Nepali dhe Pakistani!

Autori

Autori

Portali Tetova

March 31, 2023, 09:03

Nga fillimi i vitit, Agjencia për Punësim, leje pune ka dhënë për dy persona nga Nepali dhe 10 nga Pakistani.

Nga Bangladeshi nuk ka pasur të interesuar.

Brenda një viti, sic njofton KlanM, Maqedonia e Veriut, mund të lejojë 5.000 punëtorë të huaj, sipas kuotës së konstatuar nga Qeveria, kurse tashmë janë dhënë mbi 3.000 leje.

Më së shumti je jepen për punëtorët nga fqinjësia dhe Turqia.

Në Maqedoninë e Veriut, sic percjell KlanM, tashmë një kohë të gjatë punojnë punëtorë nga Turqia nëpër objekte që ndërtohen nga investitorë turq dhe në ndërtimin e autostradave nga firmat kineze, kurse vijnë edhe punëtorë sezonal nga Shqipëria dhe Kosova për punë bujqësore.

 

Në Maqedoninë e Veriut, sic njofton KlanM, të papunë janë 110.000 deri 150.000 njerëz. Në Agjencinë për Punësim janë paraqitur 110.000 të papunë dhe 46.000 të tjerë që kërkojnë punë. Sipas Entit për Statistikë të papunë janë 115.000 njerëz.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin

DIASPORA