Lajme

Ndërrimi i targave në Maqedoni do të kushtojë nga 1.400 deri në 1.500 denarë

Autori

Autori

Portali Tetova

February 3, 2023, 09:02

Qytetarët do të paguajnë nga 1.400 deri në 1.500 denarë për zëvendësimin e targave të automjeteve me të reja me shenjën NMK. Prej tyre, 200 denarë janë për leje të re për qarkullim, ndërsa 1200 ose 1300 denarë kushtojnë targat e reja, varësisht nga forma e tyre, transmeton Portalb.mk.

Pronarët e automjeteve me targa MK duhet t’i zëvendësojnë të njëjtat me të reja deri më datë 12 shkurt 2024.

“Pronarët e automjeteve duhet të paraqesin kërkesë për ndryshimin e targave në stacionet e autorizuara të kontrollit teknik ku në bazë të kërkesës në sportelin e MPB-së të bëhet kërkesa për ndërrimin e targave dhe leje qarkullimi të re dhe nga përfaqësuesi i MPB-sëjepet leje ne re dhe targa regjistrimi të reja me shpenzimet e pronarit të mjetit. Çmimi i lejes është 200 denarë, kurse çmimi i tabelave është 1.200 deri në 1.300 denarë, varësisht nga forma e targës së regjistrimit”, informojnë nga MPB.

Për të bërë ndryshimin, pronari i sportelit duhet të paraqesë letërnjoftimin (nëse është firmë, atëherë gjendjen aktuale nga Regjistri Qendror), lejen e qarkullimit dhe targat e vjetra. Pagesa, nga ana tjetër, mund të bëhet në bankë ose nëpërmjet një terminali postar në vend.

 

Sipas Ligjit për automjete, nëse automjeti është në komunikacion me targa të ndryshme nga ato të përcaktuara, parashihet gjobë prej 100 euro.

Obligimin për ndërrimin e targave me shenjën e re NMK e imponon neni 25 i Ligjit për automjete dhe neni 28 i Rregullores për formën dhe përmbajtjen e formularit për dhënien e targave.

Ndryshimet ligjore për ndryshimin e shenjës në targa erdhën si rezultat i Marrëveshjes së Prespës që vendi nënshkroi me Greqinë në qershor 2018.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
452518931_1265767194697996_8406614727011396292_n
Sedat Sulejmani mer detyrën në Ministrinë e Kulturës
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB

DIASPORA