Lajme

Në Kinë dështojnë shitjet e banesave, metropolet kthehen në qytete-fantazmë

Autori

Autori

Portali Tetova

March 6, 2023, 08:03

Për vite me radhë, biznesmenët në Kinë kanë mbivlerësuar vetveten për të kënaqur oreksin e pangopur për zhvillim.

Shumë njerëz bënë marrëveshje me ta, duke shkëmbyer tokën e tyre për apartamente, në një kohë kur ngritja e blloqeve me kulla kishte arritur pikun. Por gjërat nuk kanë shkuar sipas planeve.

Industria e strehimit në fakt përbën një të pestën e prodhimit të brendshëm kinez dhe është inkurajuar si sektori lideri në rritjen astronomike të ekonomisë së vendit.

Por përballë masave për zero COVID u verifikua një rënie e besimit tek sipërmarrësit dhe shumë prej tyre u gjendën të falimentuar, ose të mbytur në borxhe.

Industria e ndërtimit kaloi vitin më të keq, me shitjet dhe çmimet që ranë paralelisht për 16 muaj rresht, deri në dhjetorin e kaluar.

 

Rrjedhimisht, shumë godina kanë mbetur të boshatisura, duke i kthyer metropole të shumta në qytete fantazmë.

Njerëzit që u strehuan në një pjesë të ndërtesave aktualisht jetojnë në apartamente të papërfunduara, pa kushtet minimale higjienike.

Situata është aq e rëndë, saqë sektori i ndërtimit ka gjasa ta tërheqë ekonominë e fortë kineze drejt humnerës.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
452518931_1265767194697996_8406614727011396292_n
Sedat Sulejmani mer detyrën në Ministrinë e Kulturës
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB

DIASPORA