Në Zvicër nuk lejohet që pulat të jetojnë pa të...

Në Zvicër nuk lejohet që pulat të jetojnë pa të drejta!

Autori

Autori

Portali Tetova

March 30, 2023, 08:03

Në shtetin e Zvicrës po kërkohen të drejta edhe për mënyrën e jetesës së pulave, përcjell albinfo.ch.

Referuar statistikave, thuhet se mbi 65 mijë familje në Zvicër i mbajnë pulat privatisht dhe numri i tyre po rritet çdo ditë e më shumë.

Kështu që pronarët e pulave jogjithmonë i plotësojnë nevojat specifike të shpezëve të tyre. Konfederata zvicerane dhe Shoqata Zvicerane për Mbrojtjen e Kafshëve PSA i përkujtojnë rregullat bazë, përcjell albinfo.ch.

Pulat duhet të jetojnë shëndetshëm dhe në ambiente të duhura, tha për shtypin në Bernë të martën Zyra Federale për Sigurinë Ushqimore dhe Çështjet Veterinare (OSAV) dhe Shoqata Zvicerane për Mbrojtjen e Kafshëve (PSA).

Shërbimet veterinare kantonale dhe PSA shprehen se në bazë të disa të dhënave dhe hulumtimeve që kanë bërë, shumë pronarë nuk i plotësojnë gjithmonë kërkesat e nevojshme për mirëmbajtjen e këtyre shpezëve.

 

Pika veçanërisht e rëndësishme: regjistrimi i shpezëve është i detyrueshëm dhe ndihmon në parandalimin e epizootikëve, si gripi i shpezëve, shkruan Blick.

Në natyrë, pulat jetojnë në grupe dhe për këtë arsye nuk duhet të mbahen vetëm. Ata nuk janë kafshë për t’u përkëdhelur dhe nuk kanë vend në një apartament. Në mënyrë që të plotësohen nevojat specifike të specieve të tyre, ata duhet të jenë në gjendje të gërvishtin tokën dhe hapësirën e saj në natyrë.

Thuhet se tri deri në gjashtë pula, sipërfaqja e një rrethimi të përbërë nga një kafaz pule, një zogj dhe një kullotë duhet të jetë në mënyrë ideale 60 m2.

Sipërfaqja e dyshemesë së kafazit të pulave duhet të jetë së paku 2 m2.

 

Ajo duhet të jetë e pajisur me fole për vendosjen e vezëve, si dhe me stacione për të fjetur. Kullota duhet të rrethohet me një gardh për të parandaluar hyrjen e grabitqarëve, si dhelprat.

 

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë
xhemail-jusufi-1
BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

DIASPORA