Lajme

Nikolov: Pas pandemisë Covid19 sulmet në zemër janë rritur tre herë më shumë!

Autori

Autori

Portali Tetova

March 27, 2023, 09:03

Pas pandemisë së kovidit, numri i sulmeve në zemër është rritur për tre herë në krahasim me periudhën para paraqitjes së koronavirusit, tha për TV 24 shefi i repartit për kardiologji në Spitalin Klinik në Shtip, Sashko Nikolov, transmeton Portalb.mk.

Gjetjet e këtilla nuk dalin vetëm nga analizat e kardiologëve në vend, por edhe të shoqatave mjekësore evropiane dhe botërore.

Ai tha se, nëse më herët ka pasur 20 pacientë me infarkte në mushkëri në vit, tash kanë nga 15 në muaj.

“Sulmet në zemër janë rritur për treherë më shumë. Infarkte të mushkërive, nëse kemi pasur nga 20 pacientë në vit, tash kemi nga 15 në muaj. Ato janë pacientë që vijnë , që i evidentojmë.

Infarkti i ektremiteteve të poshtme dhe sëmundje të enëve të gjakut në këmbë është rritur për katër herë.

Tromboza e venave të thella, e venave sipërfaqësore është rritur masivisht. Paraqitja e sulemve në tru te të rinjtë është shumëzuar me pesë”, tha ai.

 

Ai sqaroi se, kur filloi pandemia vlerësimet fillestare ishin se, bëhet fjalë vetëm për sëmundje virusale – respiratore që sumon munshkëritë e bardha.

“Siç kalonte pandemia, kuptuam se, vet virusi kovid hyn përmes rrugëve të frymëmarrjes, megjithatë qëllim të sulmit e ka pjesë muskulore të enëve të gjakut dhe shkakton inflamacion të enëve të gjakut që më pas shkaktojnë pneunomi masive me sulme në zemër e kështu me rradhë”, sqaroi kardiologu.

Ai shtoi se, në periudhën post- kovid, kardiologët do të kenë numër më të madh të pacientëve.

“Të gjithë ne hyjmë në një periudhë post-kovid ku kardiooggët, fatkeqësisht, them fatkeqësisht sepse rritet puna dhe do të rritet edhe më shumë, nedo të kemi numër gjithnjë e më të madh të pacientëve të cilët do të kenë sëmundje vaskulare, jo vetëm të zemrës”, tha Nikollov.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA