Oda e Mjekëve: Anesteziologu nga Tetova mund të...

Oda e Mjekëve: Anesteziologu nga Tetova mund të mbetet 7 vite pa licensë

April 18, 2023, 06:04

Oda e Mjekëve: Anesteziologu nga Tetova mund të mbetet 7 vite pa licensë

Publikuar 18:50 18 Prill, 2023

Oda e Mjekëve ka nisur procedurën për marrjen e licencës së anesteziologut TikToker nga Tetova, Valton Dervishi. Komisioni i etikës ka vlerësuar se ai ka shkelur disa norma etike të kodeksit mjekësor, duke u lidhur direkt në rrjetet sociale, thotë kryetarja e Odës së Mjekëve, Kalina Grivçeva-Stardelova. Vendimi përfundimtar pritet javën e ardhshme, ndërsa dënimi maksimal me të cilin mund të përballet Dervishi është heqja e licencës për një periudhë maksimale prej shtatë vjetësh.

“Temë është incidenti në Spitalin klinik në Tetovë, ku një mjek në këtë institucion shëndetësor, fatkeqësisht, ka shfrytëzuar pozitën e tij dhe ka shkelur të drejtat e pacientëve, duke e dëmtuar reputacionin e profesionit tonë. U zhvillua një mbledhje e jashtëzakonshme dhe pas një diskutimi të hollësishëm, komisioni vendosi të çojë çështjen në gjykatën e nderit. Kallëzimi ndaj Valon Dervishit është pranuar, me propozim për heqjen e përkohshme të licencës së punës.”, – deklaroi kryetarja e Odës së Mjekëve, Kalina Grivçeva-Stardellova.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski e ka përshëndetur sanksionimin e anesteziologut Dervishi, duke theksuar se sjellja e tij ishte joetike dhe joprofesionale.

“E përshëndes dhe përkrahë vendimin e ministrit të shëndetësisë për sanksionimin e këtij të punësuari, por edhe të MPB-së dhe prokurorisë duke pasur parasysh se diçka e tillë nuk duhet të ndodhë në asnjë fushë, e sidomos jo në shëndetësi.”, – theksoi kryeministri i RMV-së, Dimitar Kovaçevski.

Anesteziologu Dervishi, aktualisht ndodhet në paraburgim tetëditorë, pasi ai fshehurazi ka regjistruar pacientët në spitalin e Tetovës në repartin e gjinekologjisë, pas çka Prokuroria e Tetovës ka nisur hetimet ndaj tij./RTM2/

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_4655
Arrestohen 38 narkodilerë në operacionin policor kundër rrjetit të organizuar kriminal në Tetovë dhe Gostivar
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar

DIASPORA