KSHZ përmbylli karvanin “Është radha jote”

Autori

Autori

Portali Tetova

May 2, 2024, 09:05

Karvani i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, si pjesë e fushatës “Është radha jote”, nisi më 18.04.2024 dhe deri tani ka vizituar komuna të ndryshme në të gjithë vendin, në të gjitha njësitë zgjedhore. Votuesit në Shtip, Konçë, Strumicë, Kumanovë, Studeniçan, si dhe në Shkup (komunat e Kisella Vodës, Aerodromit, Karposhit dhe Qendrës) morën materiale informative dhe edukative si pjesë e karvanit, me qëllim që të edukohen dhe informohen saktë për të drejtat e votimit të çdo votuesi në zgjedhjet e ardhshme. Vende të tjera që u vizituan ishin edhe Staro Nagoriçani, Tetova, Tearca, Plasnica, duke përfshirë stacionin e fundit të karvanit, Manastirin dhe Gradskon.

KSHZ, si pjesë e vetë karvanit, përmes materialit të shpërndarë edukativ për të drejtat e votimit për zgjedhjet e ardhshme, i edukoi qytetarët për të dy ciklet zgjedhore. Nga të gjitha vizitat e realizuara, një numër i madh i qytetarëve i pranuan me interes informacionet edukative, të cilat u ndanë nga përfaqësues të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve.

Krahas materialeve promovuese të shpërndara, mesazhi “Është radha jote” mbërriti tek qytetarët edhe në një mënyrë tjetër, me një instalim në formën e semaforit, ku ndriçon “drita e gjelbër” që çdo votues të japë votën e tij në zgjedhjet e ardhshme.

Njëkohësisht, të gjithë ata që preferojnë pajisjet inteligjente patën mundësinë të skanojnë semaforin e vendosur gjatë karvanit përmes një kodi QR dhe të marrin online informacion shtesë për të drejtat e tyre të votimit, në ueb faqen zyrtare www.sec.mk.

Më datën 08.05.2024, çdo zgjedhës do të ketë mundësinë për të votuar fshehurazi dhe lirisht, duke rrethuar numrin e tyre rendor në fletëvotim.

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, përmes fushatës edukative dhe informative – “Është radha jote”, u bën apel të gjithë zgjedhësve se të drejtat personale të votës u garantohen.

Zgjedhjet presidenciale të rrethit të dytë do të mbahet në të njëjtën ditë me zgjedhjet parlamentare, më 08.05.2024.

Si për zgjedhjet presidenciale ashtu edhe për ato parlamentare, Programi i Qeverisë Zvicerane për Mbështetjen e Zgjedhjeve, i zbatuar nga Fondacioni Ndërkombëtar për Sistemet Zgjedhore – IFES (International Foundation for Electoral Systems – IFES), po mbështet fushatën e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve “Është radha jote”, me qëllim që materialet edukative dhe informative të mbërrinë më afër popullsisë së zonave rurale, si dhe afër grupeve të margjinalizuara.

Nëse ende nuk e kanë bërë këtë, votuesit kanë mundësi të kontrollojnë të dhënat e tyre në Listën Zgjedhore në linkun në vijim: https://www.izbirackispisok.gov.mk/.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
marko-bislimovski-krre-696x399
Bislimovski: Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe për një orë
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit

DIASPORA