Pse Ali Ahmeti eshte lideri i vetem i sigurte n...

Pse Ali Ahmeti eshte lideri i vetem i sigurte nder shqiptaret?

Autori

Autori

Portali Tetova

January 30, 2023, 02:01

Shkruan: Berat Buzhala

Prej krejt politikaneve shqiptare, qe per momentin kane pozita te nalta shteterore ne Shqiperi, Kosove, Mal te Zi dhe Maqedoni, qiky Berat Buzhala notat maksimale ia jep vec Ali Ahmetit.

Ka lu ftu ne dy lu ftera, ama kur fole per patriotizem eshte me modest se Rama, Kurti e Abazovici, qe kurre nje jeten e vet nje fishek ne drejtim te armikut qite nuk e kane.

E ka deshmu me jeten e vet se cka eshte lu fta, se cka eshte Jugosllavia, Serbia e Maqedonia, se ai vet ka qendru ne mal, ama nje fjale te keqe per Ameriken kurre nuk e ka fole, perkundrazi, asnje veprim politik nuk e ka ndermarre pa u koordinu. Eshte trim, prandaj eshte modest. Ia jep hakun Amerikes, se kurrkush ma mire se ai nuk e din cka do me thane me lu ftu e me u cliru.

Kur i degjon njeri keta tre tjeret, te vjen me vjelle. Ne Oda te burrave flasin si Mic Sokola, ne sallone nderkombetare si Zhizheku. E ne fakt nuk jane as njeri e as tjetri.

Ali Ahmetin e kemi degjuar edhe ne pergjime kur ka rene, krejtesisht normal, tuj i ardhe keq pse do ish shoke te tij jane fute ne mal pa sakice. Edhe ne ate situate eshte mundu me ju ndihmu, ani pse qellimet e tyre ishin edhe kunder tij.

A e keni pa qysh u jep hapesire te rinjve te partise? I ben ministra te jashtem e te brendshem, i ben kryetare kuvendesh, e cka jo tjeter. Pastaj, dalin disa qe ia kthejne shpinen, e kercenojne me shantazhe, ama Aliu eshte aty stoik. Nuk lekundet, nuk dorezohet e as nuk nenshtrohet. Sigurisht ka gabime.

Ali Ahmeti nuk eshte egomanjak. Nuk lype pozite personale shteterore, prandaj ai po vazhdon me fitu ne Maqedoni tash e nje dekade e kusur, e duke e avansu poziten shqiptare atje, qashtu, hap pas hapi, nga nje milimiter nga nje milimeter.

As Ali Ahmeti nuk eshte perfekt, mirepo papersosshmeria e tij e ben perfekt. Eshte nje burre shqiptar, qe e ka justifiku jeten e vet ne te gjitha drejtimet. Pjese e organizimeve ilegale per dy dekada, pjese e lu fterave per 3-4 vjet, i perndjekur nga regjimet e kaluara per tri dekada, e kur ulesh me fole me te, te flet i barabarte, te flet urte e bute, e pa karaxhozllek.

Ali Ahmeti i ka pa dhe i ka ba te gjitha, kurse edhe me tutje kur merr vendimet ate gje e ben me kujdes te madh, qe mos me dale prej linjes proamerikane. Kqyri keta tjeret?

Ai i gjati e ka korruptu edhe FBI’ne, per me i godite opoziten. Ky i joni, bashke me do halabake rreth vetes, po sillet si nje femije qe ka hy ne bylyk, edhe qe i doket vetja qe nuk ka kush qe i del perpara. “I kena 51 pelqind”, bertasin. T’mbushet mendja, sipas tonit te tyre, qe e ka 51 perqind te votes se krejt planetit, e jo 51 perqind te 900 mije votave 🤦.

Ai ne Mal te Zi, nje medioker dhe sharllatan i pashoq, ne njanen ane e shfajeson Serbine edhe prej gjenocidit ne Srebrenice, e avanson Kishen Ortodokse serbe, e ne anen tjeter fole kunder asociacionit ne Kosove, kishe prej pozitave patriotike.

Mytuni more.

Horra.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA